virtuaalitalli

AKEN RAVITALLI

ETUSIVU HEVOSET KASVATUS KILPAILUT SÄHKÖPOSTI

Aken ravitalli syntyi ajatuksena syksyllä 2008, kun tallin omistaja pääsi ensimmäistä kertaa elämässään ihan oikean ravihevosen ohjaksiin. Ajatus jäi itämään päähän, välillä unohtuen ja välillä taas nousten pintaan. Joulukuun alussa projekti hurahti sitten käyntiin.

Pienenä tallina aloittanut on nykyään noin 150 ravurin koti. Rotuvalikoimaan kuuluu suomenhevonen, lämminverinen (ravurit ja peitsarit), pohjoisruotsinhevonen, shetlanninponi ja gotlanninruss.

Tallilla pyörii pieni (ei VRL:n alainen) seura, ARO (Aken Ravitallin Ohjastajat).
VRL:n tallirekisterissä Aken ravitalli on rekisteröity tunnisteella
AKEN6280.
Aken ravitalli on
VRER:n jäsentalli.

- aksu (VRL-0164, RaPu)

VRER:n ravigaalassa..
Vuoden kasvattaja 2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020
Vuoden peitsarikasvattaja 2013
Vuoden ravivalmentaja 2015, 2017, 2019
Vuoden ravitalli 2013

VSN Best Breeder (myönnetty 28.06.2020)

VRER - VPY (VPY) - VRKK - RaPu

Rjazįn Trotters - Ravitalli Rusko
Dawn Pacers
Burnout Stable
Snilli Trotters - Toy Minitrotters
Rehjaniemi
Lily's Trotters - Flowery Racing
Radical Trotters
Guest Trotters
Unia Trotters
Utupolun ravitalli
Kuuran Talli - EP-Tallli
GW Trotters
Stall Wäckelin
Hopealinna

Duįn Stable
Kerystonin Kartano
Savitaival - Stain - Go Ponies
Repolan Ravitalli
Narrilaivan - Shav Racing
Shameless Pacers - Decnen virtuaaliset
Elite Farm // Ravitalli Sųlv
Valmarin Talli // Ravitalli Salta
Miseryn Ravitalli // Orilammentalli
Pompeji

MENESTYSTÄ 2021
* = kasvatti, ei tallin omistuksessa

End Of Times (p): Novice division 01/2021 1.
Edith Ach (lv): Kultadivisioona 02/2021 1.
Kekan Saveria (sh): Valiodivisioona 02/2021 1.
AH Svafnir (kv): Nuorten Helmikatsaus 1.
Dread Ach (p): Nuorten Helmikatsaus 1.
Edith Ach (lv): Kultadivisioona 02/2021 1.
Kekan Saveria (sh): Valiodivisioona 02/2021 1.
AH Varjotemppu (sh): Vauhtii löytyy-lähtö 1.
Inferno Ach (lv): Aken Silverbeard 1.
Aken Medeina (a): Narrilaivan Maahiainen Muistoajo 1.
EP Mutteri (sh): Kiri-Kalle KIR Muistoajo 1.
Can't Touch Eagle (p): Devin Stain Memorial 1.
Firedrake Ach* (lv): Supernatural Ach Memorial 1.
Drunkenxication (p): Bronze division 03/2021 1.
The Best Viking Ach* (p): Silver division 03/2021 1.
Ruskon Urhotar (sh): Ruskon Junnu-ajo 1.
Makiannäläkä* (sh): Rusko-ajo 1.
Inferno Ach (lv): Monté Prix De Virtuile 1.
Abrupt Chaos (lv): Easter Egg 1.
Eerie Ach (lv): Easter Chick 1.
Phantom Fox (lv): Easter Supreme 1.
AH Ukka-Uuras (sh): Pääsiäismuna 1.
Kekan Anthea (sh): Pääsiäistähti 1.
Netherbird Ach (p): Nuorten Huhtikatsaus 1.
AH Svafnir (kv): Nuorten Huhtikatsaus 1.
Da Capo Tomine (a): Kevätprinsessa 1.
Aken Emery (b): Kevätprinssi 1.
Aken Bunna (a): Miniolympia 1.
Can't Touch Eagle (p): Keryston Pace 1.
Empty Ach* (lv): Nuoret radalle 1.
Rajesh Ach* (p): The Wee Beast 1.
Ruskon Urhotar (sh): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 1.
Life Burns RC (lv): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 1.
Keylime Snilli (lv): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 1.
Frozen Rose Ach (p): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 1.
Frilly Cakes Ach (p): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 1.
Voidreaver (p): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 1.
Da Capo Harald (a): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 1.
Aken Bunna (a): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 1.
Da Capo Alasdair (a): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 1.
Aken Darrian* (a): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 1.
Frozen Ballet (p): Novice division 04/2021 1.
Radikaali Villivalo (sh): Kyvyt esiin-divisioona 04/2021 1.
Dante Ach (lv): Hopeadivisioona 04/2021 1.
Rjazįn Xanthe (lv): Kultadivisioona 04/2021 1.
Exalted Ach (lv): Lily's Spring Queen 1.
AH Kipinätär* (sh): Liljan Kevätprinsessa 1.
EP Mutteri (sh): Liljan Kevätprinssi 1.
Vermilion Snilli (p): Lily's Spring Princess 1.
AH Svafnir (kv): Vappukruunu 1.
Doomdada (p): May Day Pace 1.
Aken Darrian* (b): Vappuhuiska-ajo 1.
AH Sitruuna (sh): Pikku-Vappukruunu 1.
Aken Emery (b): Mini-Vappuhuiska-ajo 1.
Abrupt Chaos (lv): Rjazįn Baby-Race 1.
Firedrake Ach* (lv): Rjazįn Monte-Race 1.
Lucky Black Dawn (p): Rjazįn Junior-Pacer 1.
Ruskon Urhotar (sh): Toukokuun Vauhtijunnu 1.
AH Satakieli (sh): Toukokuun Montemaileri 1.
AH Kuurikki (sh): Liljan Lahjahevonen 1.
AH Replikaattori (sh): Liljan Päivänsankari 1.
Oxalis Ach* (lv): Lily's Birthday Party 1.
Vodkache Stain (p): Lily's Little Birthday Girl 1.
Frozen Viking (p): Lily's Little Birthday Boy 1.
Enforcer Ach (lv): NDM Silwer Dollar Race 1.
Lucky Black Dawn (p): Bronze division 05/2021 1.
Meloetta Snilli (p): Silver division 05/2021 1.
Dead Don't Cry (p): Gold division 05/2021 1.
Ginger Twist (lv): Nuorten Kesäkatsaus 1.
AH Variantti (sh): Nuorten Kesäkatsaus 1.
Gigantus Crumbum (p): Nuorten Kesäkatsaus 1.
Chemical Spill (p): Nuorten Kesäkatsaus 1.

Exalted Ach (lv): Rjazįn Miss New Year 2.
Gojira Ach (p): Silver division 01/2021 2.
AH Svafnir (kv): Kyvyt esiin-divisioona 02/2021 2.
Kingston RC (lv): Kultadivisioona 02/2021 2.
Fossegrim (kv): Huippudivisioona 02/2021 2.
AH Hulituli (sh): Tähtidivisioona 02/2021 2.
Empty Ach (lv): Nuorten Helmikatsaus 2.
Onryo Ach (p): Nuorten Helmikatsaus 2.
Keylime Snilli (lv): Nuorten Helmikatsaus 2.
Aken Getrud (b): B-ponikriterium 2.
AH Hallaton (sh): Villivarsa-lähtö 2.
Frilly Cakes Ach (p): Novice division 02/2021 2.
Yaybird Stain (p): Silver division 02/2021 2.
AH Svafnir (kv): Kyvyt esiin-divisioona 02/2021 2.
Kingston RC (lv): Kultadivisioona 02/2021 2.
Fossegrim (kv): Huippudivisioona 02/2021 2.
AH Hulituli (sh): Tähtidivisioona 02/2021 2.
Aken Ihtiriekko* (a): Narrilaivan Maahiainen Muistoajo 2.
Aken Svirra (b): Stens Snurra Muistoajo 2.
AH Kipinätär* (sh): Salama Sprintti 2.
Dread Ach (p): Novice division 03/2021 2.
Vodkache Stain (p): Bronze division 03/2021 2.
Death Trip Nin (lv): Easter Bunny 2.
Ruskon Huu (sh): Pääsiäispupu 2.
AH Villiharha* (sh): Pääsiäistähti 2.
Rajesh Ach* (p): Junior Breeder's Crown 2.
Ruskon Urhotar (sh): Nuorten Huhtikatsaus 2.
Frozen Pearl Ach* (p): Nuorten Huhtikatsaus 2.
Da Capo Skalli (b): Nuorten Huhtikatsaus 2.
Radical Plan-B (b): Kevätprinssi 2.
Ruskon Joiviina (sh): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 2.
Doomdada (p): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 2.
Aken Ihtiriekko* (b): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 2.
Aken Svirra (b): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 2.
Rajesh Ach* (p): Novice division 04/2021 2.
Shock For The System (p): Bronze division 04/2021 2.
Abrupt Chaos (lv): Kyvyt esiin-divisioona 04/2021 2.
AH Satakieli (sh): Liljan kevätprinsessa 2.
Aken Hieta* (b): Liljan Mini Kevätkuningatar 2.
Life Burns RC (lv): May Day Crown 2.
Da Capo Griffonia (b): Mini-Vappuhuiska-ajo 2.
Frozen Pearl Ach* (p): Rjazįn Junior-Pacer 2.
AH Höstblixt (kv): Theotoder Minnelųp 2.
AH Inkkari* (sh): Pika-Ristikko Muistoajo 2.
AH Hulituli (sh): Liljan Lahjahevonen 2.
N.I.N. Auguuri (sh): Liljan Päivänsankari 2.
Poetry In Motion (lv): Lily's Birthday Present 2.
Vermilion Snilli (p): Lily's Little Birthday Girl 2.
Frozen Ballet (p): Novice division 05/2021 2.
Neon Nemesis (p): Bronze division 05/2021 2.
Vermilion Snilli (p): Silver division 05/2021 2.
AH Hallžóra (kv): Nuorten Kesäkatsaus 2.
Da Capo Gemma (a): Nuorten Kesäkatsaus 2.

Eerie Ach (lv): Rjazįn New Year Youngrace 3.
Inferno Ach (lv): Rjazįn Mister New Year 3.
Sarasvati (p): Gold division 01/2021 3.
Katana Ach (lv): Pronssidivisioona 02/2021 3.
Death Trip Nin (lv): Kultadivisioona 02/2021 3.
Frilly Cakes Ach (p): Nuorten Helmikatsaus 3.
Aken Darrian (b): Nuorten Helmikatsaus 3.
Livingdeadgirl (p): Nuorten Helmikatsaus 3.
Radikalin Ellipsi (a): A-ponikriterium 3.
Katana Ach (lv): Pronssidivisioona 02/2021 3.
Death Trip Nin (lv): Kultadivisioona 02/2021 3.
Kamikaze Ach (p): Aken Greypacer 3.
Venom Ach (p): Silver division 02/2021 3.
Sarasvati (p): Gold division 02/2021 3.
Exalted Ach (lv): Hoodoo Mile 3.
Roseleaf Ach (p): Bronze division 03/2021 3.
Sarasvati (p): Gold division 03/2021 3.
Mathematic (lv): Easter Chick 3.
Dante Ach (lv): Easter Bunny 3.
AH Vaania (sh): Pääsiäistähti 3.
Purnin Amerikaano (sh): Utupolun Virpomismestari 3.
Aken Medeina (a): Utupolun Rairuohosyöppö 3.
Doomdada (p): Junior Breeder's Crown 3.
Life Burns RC (lv): Nuorten Huhtikatsaus 3.
Doomdada (p): Nuorten Huhtikatsaus 3.
Lucky Black Dawn (p): Nuorten Huhtikatsaus 3.
Aken Bragen* (b): Nuorten Huhtikatsaus 3.
Aken Heir (b): Kevätprinsessa 3.
Aken Darrian (b): Miniolympia 3.
Netherbird Ach (p): The Wee Beast 3.
Can't Touch Eagle (p): Battle of the Beasts 3.
Angrboša R. (kv): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 3.
Empty Ach* (lv): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 3.
Netherbird Ach (p): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 3.
Lucky Black Dawn (p): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 3.
Da Capo Tomine (a): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 3.
Aken Bragen* (b): Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 3.
The Best Viking Ach* (p): Silver division 04/2021 3.
AH Hallaton (sh): Huippudivisioona 04/2021 3.
Inferno Ach (lv): Lily's Spring King 3.
Frilly Cakes Ach (p): May Day Pace 3.
Da Capo Gemma (a): Mini-Vappupalloajo 3.
Aken Heir (b): Mini-Vappuhuiska-ajo 3.
Avalance Ach (lv): Rjazįn Monte-Race 3.
Rajesh Ach* (p): Rjazįn Baby-Pacer 3.
Uniquest Ach (p): Rjazįn Pacer 3.
AH Sitruuna (sh): Toukokuun Vauhtivarsa 3.
Danava Ach (p): Lily's Little Birthday Girl 3.
Jackinthebox (p): Lily's Little Birthday Boy 3.
Doomdada (p): Bronze division 05/2021 3.
Vodkache Stain (p): Silver division 05/2021 3.
Can't Touch Eagle (p): Gold division 05/2021 3.
AH Sindri (kv): Nuorten Kesäkatsaus 3.
Evacuation (p): Nuorten Kesäkatsaus 3.

Dawn Pacers
Goodbyelittlebirds: Bronze division 01/2021 3.
Goodbyelittlebirds: Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 3.
Goodbyelittlebirds: Bronze division 04/2021 3.
Goodbyelittlebirds: Lily's Spring Princess 3.
Empress Flowery: Gold division 01/2021 2.
Empress Flowery: Aken Greypacer 2.
Empress Flowery: Gold division 02/2021 2.
The Best Viking Ach: Silver division 03/2021 1.
The Best Viking Ach: Silver division 04/2021 3.
The Best Viking Ach: Lily's Little Birthday Boy 2.
Tarantula Dawn: Gold division 03/2021 1.
Tarantula Dawn: Keryston Pace 3.
Tarantula Dawn: Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 3.
Tarantula Dawn: Lily's Spring Prince 3.
Lucky Love Dawn: Keryston Pace 2.
Chocopop: Aken ravitallin 300. ravit juhlalähtö 2.
Chocopop: Silver division 04/2021 2.
Chocopop: Rjazįn Pacer 2.
Chocopop: Gold division 05/2021 2.
Black Money Dawn: Novice division 04/2021 3.
Chocobird Dawn: May Day Junior Pace 2021 1.
Chocobird Dawn: Novice division 05/2021 1.
Viking Baby Dawn: Novice division 05/2021 3.
Vivian Dawn: Nuorten Kesäkatsaus 1.

KANTAKIRJAUKSET 2021
KTK I
KTK II

KTK III
ei palk.

EP Mutteri: KTK II (T), PKK
AH Hallaton: KTK I (R)
AH Jooseppi: KTK II (R)
AH Sitruuna: KTK II (T)
AH Haituva: KTK II (J)
Pikkuapollo: KTK II (P)
Kekan Saveria: KTK II (J)
AH Variantti: (J)
AH Pikku-Urho: (J)
Polkkaprinsessa: (J)
AH Huiskio: (T)

LAATUARVOSTELUT 2021
KTK I
KTK II

KTK III
ei palk.

Frilly Cakes Ach (p): RV-III
Dread Ach (p): RV-I
Angrboša R. (kv): RV-II
AH Svafnir (kv): RV-II
Atl Bounce (a): RV-II
Aken Unihuppio (a): RV-II
Da Capo Skalli (b): RV-II
Aken Darrian (b): RV-I
Rjazįn Applause (lv): RV-III
Keylime Ach (lv): RV-III
Livingdeadgirl (p): RV-I
End Of Times (p): RV-II
Ruskon Joiviina (sh): RV-I, arvosteluluokan paras
AH Hallaton (sh): RV-II
Aken Kallian (b): RV-I
Aken Inga (b): RV-I
Uniquest Ach (p): RV-II
Roseleaf Ach (p) RV-III
Neon Nemesis (p): RV-III
Hellish Ach (p): RV-II
AH Varjotemppu (sh): RV-I, arvosteluluokan paras
Aken Bunna (a): RV-II
Toy's Sųlvrev (b): RV-III
Toy's Enfys (b): RV-II
AH Jooseppi (sh): RV-I
AH Sitruuna (sh): RV-I
AH Haituva (sh): RV-I

AH Ukko-Uuras: SV-I, arvostelutilaisuuden paras 3-vuotias
Ruskon Urhotar: SV-I
Radikaali Villivalo: SV-I
AH Jooseppi: SV-I
AH Sitruuna: SV-I
AH Haituva: SV-I, arvostelutilaisuuden paras 3-vuotias
AH Variantti: SV-I
Polkkaprinsessa: SV-I
AH Huiskio: SV-I, arvostelutilaisuuden paras 3-vuotias

NÄYTTELYT 2021

10.01.2021 NJ Haltiasalo
Snadisti Hopee: BIS2, MVA-SERT
AH Paroni: BIS3, MVA-SERT (-> VIR MVA Ch)
AH Satakieli: BIS16, MVA-SERT

RAVIGAALA 2020

Pheodora Ach*: Vuoden kilpaileva lv-tamma
Mayhem Ach: Vuoden lämminverinen montéhevonen
AH Inkivääri: Vuoden suomenhevosten siitostamma
Aken Ihtiriekko*: Vuoden kilpaileva A-poni
Aken Rika: Vuoden kilpaileva B-poni
Narrilaivan Metsänpeikko: Vuoden A-ponien jalostusponi
Aken Isle&Aken Runa: Vuoden B-ponien jalostusponi
Didmytime: Vuoden kilpaileva peitsaritamma
D'aragon Duįn: Vuoden peitsarisiitosori